Image
Top
Navigation
Październik 8, 2017

Jak pokochałam sprzątanie – recenzja iRobot Roomba 980 i BraavaJET

Nie da się ukryć, że lubię minimalizm, ład i uporządkowane przestrzenie. Nie da się również ukryć, że odkąd jest ze mną mały Marcel, to kocham się z nim brudzić, bałaganić i beztrosko bawić. Nic i nikt nie daje mi tyle siły i motywacji do podejmowania codziennych wyzwań … i późniejszego sprzątania, co ten mały rozrabiaczek. Czystość w naszym domu dość szybko wymaka się spod kontroli, szczególnie widać to podczas wspólnych posiłków z moim małym niejadkiem. Jedzenie ląduje najczęściej na podłodze a po kilku godzinach jest znów zjadane (haha) albo z wielką pasją rozmazywane i wcierane w podłoże. Bawi mnie to i mam z tym „duży luz”, pod warunkiem, że nie jest to intensywny moment pracy w Menu Motto lub czas eventów i warsztatów kulinarnych. Wtedy to zabiegana Master Chefka ma niewiele czasu na sprzątanie. I mimo, iż obiecujemy sobie, że „będziemy odkurzać co dwa dni” i „jechać z mopem” raz w tygodniu po tym pięknym orzechu amerykańskim ułożonym na podłodze, to często na obietnicach się kończy. Zabawne jest to, że klasyczny odkurzacz się niedawno zepsuł (nie powiem Wam, że pewien mały gagatek mocno się do tego przyczynił) a ja od 3 lat nie mam wiadra do mopa (nie potrafiłam się nigdy na żadne zdecydować hahaha).

Nie ma jednak „problemów” nie do rozwiązania. Żyjemy przecież w XXI wieku i możemy liczyć na różne nowinki techniczne. Na szczęście jest  duet do zadań specjalnychczyli iRobot Roomba 980 robot odkurzający oraz wspierający go iRobot BraavaJET (robot mopujący).

DSCF2360Tak na marginesie: muszę Wam się do czegoś jeszcze przyznać – nienawidzę instrukcji! Jak mam przebrnąć przez te wszystkie opisy, wskazówki, uwagi, „pierwsze uruchomienie” to dostaję białej gorączki (od tego jest Pan M), ja tego po prostu nigdy nie czytam. No ale do rzeczy! Przyjeżdżają do mnie iRoboty, otwieram lekko już zniecierpliwiona instrukcję obsługi (oczywiście wybrałam tą skróconą „quick start guide”) a tam trzy ilustracje (uff … i od razu mi lepiej). Ilustracje obrazują taki system działania: włącz do prądu stację dokującą, połóż na nią Roomba i naładuj a najlepsze na koniec: „Wciśnij CLEAN– Roomba jest gotowa do działania”. To niesamowite, że najbardziej zaawansowany robot sprzątający na rynku wyprodukowany przez firmę  iRobot, która pierwotnie tworzyła roboty do eksploracji kosmosu ma najprostszą instrukcję pod słońcem. I od tego momentu zakochałam się w łatwości obsługi i pracy iRobotów.

DSCF2464Roomba 980 to niezwykle skuteczny robot odkurzający. Nie będę opisywała jego wszystkich możliwości, a jest ich naprawdę wiele, skupię się na tym, co dla mnie okazało się najważniejsze.

Roomba 980 odkurza bardzo dokładnie, zbiera z podłogi nie tylko kurz, sierść i włosy, ale też większe zabrudzenia. Bez problemu radzi sobie z rozsypywanymi przez Marcela kaszami, ryżami i mąkami (swoją drogą jakoś nigdy nie mam czasu przełożyć tych produktów na wyższą półkę). Robot ma wirującą szczotkę boczną, która zagarnia wszystkie zabrudzenia, które następnie są rozbijane przez  dwie gumowe szczotki a finalnie, jak się można domyślić,trafiają do specjalnego pojemnika z filtrem.

DSCF2370To co mnie urzekło, to fakt, że Roomba 980 używa optycznych i akustycznych czujników by jeszcze skuteczniej wykrywać obszary bardziej zabrudzone i koncentrować na nich pracę. W momencie gdy natrafia na obszar podłogi, gdzie jeszcze niedawno bawił się mój synek lub wjeżdża na dywan albo matę do zabawy to samoczynnie włącza aż 10 razy większą moc ssania i z jeszcze wyższą wydajnością wciąga zanieczyszczenia. Naprawdę robi wrażenie.

DSCF2412DSCF2428W domu mamy firany i zasłony do samej podłogi, na początku zastanawiałam się jak to z nimi będzie a, że nie czytam instrukcji, to kilka razy iRobot najechał na zasłony i delikatnie zaczął je wciągać. Gdy takie rzeczy się działy, to od razu Roombasygnalizowała, żeby usunąć materiał i włączyć jeszcze raz przycisk„Clean”. Na szczęście czytający wszystko dokładnie Pan M oświecił mnie, że możemy użyć funkcji „Wirtualnej Ściany Dual Mode”. To jest dopiero hit. Wystarczy rozstawić specjalne ograniczniki a wiązka blokująca, która ma około 10 m sprawi, że Roomba na nią nie najedzie. Jest też możliwe włączenie „modułu Halo”, który tworzy około 1,2 m strefę wokół przedmiotu, który chcemy chronić, np. jak miski z jedzeniem psa albo rozłożonej na macie kolorowanki i kredek.

DSCF2395

Roomba 980 pracuje bez przerwy przez ok. 2 godziny a po tym czasie automatycznie powraca do stacji dokującej aby się naładować i być gotowa na kolejne wezwanie.  Jeżeli chcemy zakończyć pracę iRobota wcześniej wystarczy intuicyjnie J wcisnąć „domek” i Roomba grzecznie pojedzie sobie do swojej stacji bazowej.

DSCF2445Dopełnieniem iRobotaRoomba jest robot mopującyBraavaJET. Jest znacznie mniejszy i dosłownie wszędzie się „wciśnie”. Jego interfejs jest również bardzo intuicyjny. Ma trzy główne funkcje i adekwatne do nich trzy nakładki sprzątające: (1 niebieska) może mopować na mokro, (2 pomarańczowa) wycierać na wilgotno lub (3 biała) zamiatać na sucho.

DSCF2474

Czyści do 25 metrów kwadratowych w trybie zamiatania na sucho i wycierania na wilgotno i do 20 metrów kwadratowych w trybie mopowania na mokro. Wystarczy wybrać jedną z trzech nakładek, nalać wody do zbiorniczka (nie należy wlewać płynów do zmywania) i włączyć przycisk „clean”. Robot dobiera rodzaj sprzątania w zależności od rodzaju założonej nakładki i bardzo dokładnie doczyszcza wszelkie zabrudzenia na podłodze.

DSCF2494

DSCF2522

Niezwykle przydatną funkcją podczas korzystania z robotów iRobot jest możliwość zarządzania nimi z poziomu aplikacji mobilnej iRobot HOME. Dzięki niej możemy m.in. ustalić harmonogram pracy robota – wtedy robot może ruszyć do sprzątania podczas naszej nieobecności. Dodatkowo aplikacja przekaże jeszcze bardziej intuicyjnie, obrazkowo zasady obsługi iRobotów. Praktycznie papierowa instrukcja nie jest nam potrzebna. Także wszystko co dotyczy robotów i ich pracy mamy pod ręką, w smartfonie.

Odkąd w naszym domu pojawiły siędwa„roboty”to z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że nigdy nie mieliśmy tak wysprzątanych podłóg. iRobotyto wspaniała inwestycja (no niestety Roomba 980 nie należy do tanich, jednak w ofercie są inne, tańsze modele) i oszczędność naszego czasu. Najlepsze jednak jest poczucie, że w dzisiejszych czasach każda kobieta może być nie tylko perfekcyjną panią domu, aktywną i zaangażowaną w swoją pracę i karierę osobą, ale przede wszystkim kochającą mamą, która zawsze znajdzie czas, aby pobałaganić razem ze swoją kruszyną.

DSCF2397Więcej informacji na temat robotów odkurzających i mopujących znajdziecie tu:

http://irobot.pl/pl/

Polecam, Beata Śniechowska

 

 

Zostaw komentarz

Kategorie

Blog

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress